Hogyan fejleszd gyermeked önbizalmát

Gyermek önbizalom fejlesztéseMostanában sokat hallom ovis korú gyerekek esetén is, hogy "nem baj, edzeni kell az élethez"...stb. Azonban nem az a gyermek fog jól helytállni az élet megpróbáltatásai között, akit már gyermekként is így neveltek. Az, hogy hogyan látjuk magunkat és a világot amiben élünk, a szüleinktől és a környezetünktől ered. Folyamatosan monitorozunk, hogy a megfelelő énképet kialakítsuk és megismerjük a szabályokat, mikor cselekszünk jól vagy éppen rosszul és milyen értékeket képviselünk. Az a gyermek, aki a feltétel nélküli szeretetet, az elfogadást, a megbocsátást tanulja meg, sokkal stabilabb lábakon fog állni a nagyvilágban. Nem fogja megtörni az iskola, nem fogja csorbítani az önmagába vetett hitét egy-egy kudarc.

 

A születés utáni időszak

Az élet első időszaka nagyon szenzitív, bár kiváltképpen szeretik sokan mondani, hogy „úgysem emlékszik rá” majd a gyermek. A kutatók számára a mai napig kérdés ennek az oka, azonban valószínűsíthető az eddigi eredmények alapján, hogy a hosszú és rövidtávú memória közötti kapcsolat hiányossága okozza. Azonban az tény, hogy bár nem emlékszünk tudatosan eseményekre, mégis sejt szinten őrzünk mindent. A kapcsolatrendszerünk fontos alapja, hogy milyen kötődést alakítottunk ki édesanyánkkal, számít, hogy hová születtünk, hogy mik voltak az első tapasztalataink. Sok velünk kapcsolatos dolog biológiailag meghatározott, azaz a génjeinkben hordozzuk. Ma már tudjuk, hogy a gének nem képesek önmagukat ki vagy be kapcsolni, azonban a környezeti hatások, a stressz vagy az érzelmek befolyásolják működésüket. Ez az úgynevezett epigenetikai hatás.

 

Tanult tehetetlenség

Létezik egy fogalom a pszichológiában - a tanult tehetetlenség - amelynek lényege, hogy az élőlény az egymást követő negatív ingerek hatására feladja a próbálkozást, így meg sem próbálja kivédeni azt, mert megtanulja, hogy az averzív inger nem kivédhető. A kutatások során arra jutottak, hogy ha ez beépül, akkor utána már akkor sem történik cselekvés, ha a negatív inger kivédhető lenne. A témában Martin E.P. Seligman végzett fontos kutatásokat az 1960-70-es években. Ő a Tehetetlenség című könyvében írja le, hogy ennek milyen hosszútávú következményei lehetnek. Például alacsony önértékelés, pesszimizmus, levertség.

 

Érintés és testkontaktus a babáknál

Egy baba, amikor a világra jön teljesen kiszolgáltatott, csak a szüleire számíthat. Kifejezetten elutasítom azt a fajta gondolkodást, ami azt hirdeti, hogy ebben az időszakban el lehet egy gyermeket kényeztetni. Itt nem tudunk sem manipulációról, sem direkt cselekvésekről beszélni. A gyermek ösztönös bizalommal születik és jelez a világnak, ha valamire szüksége van. Azonban ezek az igények nem merülnek ki a táplálkozásnál és a higiéniai cselekvéseknél (pelusozás, fürdetés…stb) Igenis szüksége van szeretetre, testkontaktusra, ölelésre, hangokra, beszédre, kommunikációra.

 

Testkontaktus fontossága

 

A világrajövetelt követően a kisbaba nagyon fejletlen idegrendszerrel rendelkezik. Az agynak különböző ingerekre van szüksége ahhoz, hogy a megfelelő idegi kapcsolatok összeálljanak és működni tudjanak. Több kutatás bizonyította, hogy a babák idegrendszere a bőrkontaktusban sokkal jobban fejlődik. A korai kötődés evolúciós fontossága, hogy a csecsemő túlélési esélyét növelje. Ennek kialakulása- a jelen kutatások ismeretében- az első egy évben történik meg és minőségét a szülők érzékenysége, reakcióképessége befolyásolja.

 

Sírni hagyás technikája

A társadalom változása magával hozta a csecsemő gondozás körüli ideológia változását is. A nők minél nagyobb teret nyertek a munkaerőpiacon, annál inkább megváltoztak a korszak szoptatási és csecsemőgondozási irányelvei. Ezek már az időre szoptatást kezdték el terjeszteni. Az Egyesült Államokban megjelent Benjamin Spock könyve, amely a mai napig meghatározó irodalomnak számít az anyák körében. Ő korai elválasztást, elkülönülést javasol és bár hangsúlyozza a szoptatás fontosságát, mégis olyan tanácsokat ír le, amely már a mai ismereteink szerint nem hivatottak ezt szolgálni. A „sírni hagyás” technika azonban pont a tanult tehetetlenség alapjait fekteti le. Hiszen az a gyermek, aki szól és jelez, hogy valamire szüksége van, azonban ez mégsem talál válaszra, alapvetően azt tanulja meg, hogy nincs értelme jeleznie a világ számára az igényeit, mert úgysem lesz foganatja. Ebben az esetben, bár a célt elérik a szülők- a gyermek el fog aludni magától- az e mögött húzódó lelki folyamatok azonban jelentősek. Az alvás alapvetően idegrendszeri éréshez köthető, így nem egy tanult folyamatról beszélhetünk.

 

Szülői tapasztalatok – Gyermeknevelési hibák

A hozzám forduló édesanyáknak a tanfolyamokon is azt szoktam javasolni, hogy ismerjék meg a gyermekük és ne a könyvek alapján próbálják megélni a szülőséget, illetve ne amiatt építsenek be valamit a mindennapi rutinjukba, mert a szomszéd is így csinálja. Testvérek között sincsen két egyforma gyermek, így lehet ami az egyiknél működik, a másiknál egyáltalán nem fog. Van olyan gyermek, aki sokáig igényli az édesanyja melletti alvást és van olyan, aki hamar külön szobába kerül. Van, aki hosszan szoptat, van aki hamar hozzátáplál. Addig ameddig szeretet, törődés és odafigyelés motiválja a cselekvéseinket, még ha nem is hozunk olykor jó döntést, hamar tudjuk korrigálni és nagy bajt nem követünk el vele. Tudunk gyermeket nevelni és jó anyák és apák vagyunk, csak bíznunk kell saját magunkban és az ösztöneinkben is.

 

Krajnyákné Csorba Fanni

Felnőtt és gyermek rajzelemzési szakértő, viselkedéselemző

Facebook elérhetőség