Vásárló belépés
Kategóriák
Feliratkozás különleges ajánlatokhoz
Tanúsítvány
SSL Certificate
Árukereső, a hiteles vásárlási kalauz
Ingyenes szállítás 15.000 Ft-tól

Bababolt ingyenes házhozszállítás

 

Bababoltunk elnyert díjai

Ország Boltja 2019 Minőségi díj Baba-mama kategória III. Helyezett

BabaMarket legjobb bababolt

 

Fizetési lehetőségek
BabaMarket - Blog oldal
2018.07.29 10:51

Babakocsi Vásárlás – Hogyan válasszunk babakocsit?

Hogyan válassz babakocsit? Összetett feladat kiválasztani a babádnak és neked is megfelelő babakocsit, mert rengeteg olyan – eleinte jelentéktelennek tűnő – szempontot is figyelembe kell venned, amire nem gondoltál. Az újságokban, interneten megjelenő cikkek persze segítenek valamennyit, de óvatosan kell őket kezelni, mert nem tudod ki írta, és mi volt a célja vele? Mi, most egyetlen (hosszú) cikkben megírunk mindent, ami alapján ki tudod választani az ideális babakocsitokat. 

 

 

Miért nehéz a választás?

 

Ha megnézed egy bababolt, vagy egy babawebshop kínálatát az első, amit észreveszel az, hogy rengeteg féle babakocsi létezik: nem könnyű egyből átlátni mi alapján dönts.

Jogosan merülnek fel benned a kérdések: de miért van ennyiféle babakocsi? Mi a különbség kettő – látszólag egyforma – babakocsi között? Egyáltalán mi alapján kellene eldöntened, hogy melyik babakocsi az ideális neked (illetve a babádnak)? Adódik a kérdés, hogy melyek azok a babakocsi funkciók, amik valóban fontosak, és melyek azok, amik felesleges extrák (vagy inkább marketingfogások). Hogyan tudod kiválasztani ebből a hatalmas kínálatból azt az egyet, amelyik közel tökéletes lesz? (Tökéletes babakocsi nem létezik, a cikk végére számodra is egyértelmű lesz, hogy miért.)

Fontos, hogy ne érezd magad egyedül: ebben a pillanatban veled együtt számtalan olyan (leendő) szülő van aki webshopról webshopra kattint, nézelődik, tanul, kérdez, mérlegel, mielőtt dönt.

Segíteni szeretnénk neked jól dönteni. Sokat dolgoztunk rajta, ezért azt gondoljuk elég lesz elolvasni ezt az összefoglalót, és ebből mindent meg fogsz tudni a babakocsikról. Ennek az ismeretnek a birtokában pedig, tökéletes döntést fogsz hozni. Mielőtt mindent leírunk a babakocsikról, elmondjuk neked azt, hogy ne dönts! Hogyan ne válassz babakocsit?

 

Így ne válassz babakocsit

 

Tudjuk, hogy az ár fontos, és a babakocsi nem olcsó, egy babakocsi ára gyakran behatárolja a lehetőségeidet, de arra kérünk: soha ne válassz babakocsit az ára alapján. Nem azt állítjuk, hogy az olcsó babakocsi rossz, silány minőségű, és mindenképpen a drágábbat kell választanod, hanem arra kérünk, hogy ne ess az „akciós babakocsi” vagy a „babakocsi leárazás” marketingtrükkjének áldozatává.

Amikor babakocsit választasz fontos, hogy pontosan olyan legyen, amire neked/nektek szükséged van, ezért a lehető legkevesebb kompromisszumot érdemes meghoznod. Ha neked fontos, hogy a babakocsinak bolygósítható legyen a kereke, akkor semmiképp ne vedd meg azt, amelyiknek nem bolygósítható, csak azért, mert éppen akciós. A babád ebben fog „lakni” te sem vennél meg egy házat, amiben nincs fűtés, de éppen olcsó.

Nagyon fontos, hogy figyelj oda, hol, és milyen cikket olvasol, és arra is, hogy ki írta. Fontos az is, hogy semmiképpen ne dönts azonnal. (Ha bababoltban vásárolsz, ott is érdemes figyelni arra, hogy hol a határa a tájékoztatásnak és honnan kezdődik a rábeszélés. Mindig legyél egy kicsit szkeptikus, mert sem te, sem mi nem láttunk még olyan bababoltot, ahol az eladó ne akart volna eladni.)

Használt babakocsit csak akkor vásárolj, ha biztos vagy abban, hogy pontosan olyan, amilyenre szükséged van (ne hozz komoly kompromisszumokat, mert megbánhatod), és tudod, hogy a babakocsira nagyon vigyáztak, tökéletes az állapota. Máskülönben érdemes új babakocsit vásárolnod babakocsi webshopban, vagy bababoltban.

babakocsi választási szempontok

Mindenképpen Magyarországon vásárolj, garanciával. Semmiképpen nem javasoljuk a külföldi piacot, vagy hogy külföldi webshopból vásárolj (nem biztos, hogy érvényes garanciát kapsz, az meg végképp nem biztos, hogy a szükséges garanciális javítást egyáltalán elvégzi valaki itthon) és kerüld el a piacokat is.

Tudjuk, hogy elsőre furának hangzik, de a megfelelő babakocsi kiválasztásánál a technikai adatok sokkal fontosabbak, mint a színe, vagy a külleme (talán ezért is elterjedt az, hogy a babakocsi kiválasztásában az apukák is részt vesznek) ezt tartsd mindig szem előtt, és ezek alapján dönts.  

 

Babakocsi fajták

 

Amikor babakocsit választasz, egyszerre van könnyű, és nehéz dolgod, mert szinte mindenki máshogy csoportosítja őket. Több szakemberrel beszélgettünk, több honlapot átvizsgáltunk (magyart, és külföldit egyaránt) mígnem rendszereztük neked a lehető legátláthatóbban. Íme:  

 

A legelső babakocsid, amit vásárolni fogsz egy újszülött babakocsi lesz. Az újszülött babakocsiból létezik kétfunkciós újszülött babakocsi, háromfunkciós újszülött babakocsi, és újabban négyfunkciós újszülött babakocsi is. Ezeket összefoglaló néven multifunkciós babakocsiknak hívják. Ha azt olvasod tehát valahol, hogy egy babakocsi multifunkciós, az a babakocsi biztos, hogy újszülötteknek való, és 2, 3, vagy 4 funkciós lesz. (Van, aki csak a 3 funkciós babakocsit hívja multifunkciósnak, de a kettő funkciós is az.)

 

babakocsi fajták

 

Létezik testvérbabakocsi és az ikerbabakocsi ikreknek, teljesen külön kategória, írunk róla ebben a cikkben később.

 

Az újszülött babakocsi után - ahogy nő a gyereked - egy sportbabakocsira lesz szükségetek. A sport babakocsikból megkülönböztetnünk a lapra csukható sport babakocsit, és az esernyőre csukható sport babakocsit.   

 

Az újszülött babakocsi

A kisbabád érkezés előtt sok mindent kell venned, lesz, amiben hibázhatsz is. Semmi gond, ha nem tetszik neki egy csörgő, veszel egy másikat. Megtörténhet ugyanez egy cumisüveggel is, ha neki nem az a típus tetszik akkor veszel egy újat, semmi gond.  A babád első babakocsiját viszont nagyon körültekintően kell kiválasztanod, mert ez komoly összeg. Ebben segítünk most.

Az első babakocsi, amit vásárolni fogtok egy újszülött babakocsi lesz. Ezeket a babakocsikat úgy tervezték meg, hogy - a még legtöbbször háton, és hason fekvő babádnak - a lehető legkényelmesebb legyen mert sok időt fog benne tölteni, sokat fogtok sétálni. (Ne felejtsd el, hogy egy újszülöttnek nagyjából féléves koráig vízszintesen kell feküdnie, ezért kizárólag olyan babakocsit vásárolj amelyiknek a háttámlája vízszintesig dönthető.)

A kétfunkciós újszülött babakocsi

 

Többféle újszülött babakocsi közül választhatsz. A legegyszerűbb ezek közül a kétfunkciós újszülött babakocsi. Az ilyen babakocsik háttámlája vízszintesig dönthető, ezért (elvileg) egészen a babád hároméves koráig tudjátok használni. A legtöbb kétfunkciós újszülött babakocsi kompakt (kis) méretű (kisebb lesz, mint a három, vagy akár a négyfunkciós, ezért akkor is ajánljuk neked, ha kisebb az autód, esetleg maga az élettered, ahol laksz), általában könnyűek (sokkal könnyebb, mint a három, vagy négyfunkciós babakocsik). A kétfunkciós babakocsik fekvőfelülete nagy, ami az első pár héten, hónapban még okozhat gondot (szinte elveszik benne a baba) de megoldható szűkítő betéttel. A szűkítő betét egy olyan egyköz, amit a kocsiba helyezbe kitölti a baba, és a körülötte levő (még most) felesleges helyet, így jobb tartást ad a neki. Ez nagyon fontos, hiszen az újszülöttnek a méhedben sem volt túl sok helye, ott azt szokta meg, érdemes most is kicsit beszűkíteni a területét.

 

Amikor kiválasztod a megfelelő kétfunkciós babakocsit vedd figyelembe a kémlelőnyílást. Ez az első pár hónapban nem fontos, később azonban azon keresztül ismerkedik meg a babád a világgal. Azt is döntsd el, hogy milyen mély babakocsira van szükséged: általában az őszi, téli babáknál jobb ha mély a babakocsi, mert jobban megvédi a babádat a széltől, hidegtől, tavaszi-nyári babánál ez kevésbé fontos, ott nem kell mélynek lennie (Ez igaz a háromfunkciós, és a négyfunkciós babakocsikra is)

 

Persze, nem csak ezekre kell figyelned: fontos, hogy a kocsi ne legyen túl nehéz, jó ha a lehető legkönnyebben összecsukható, szét, és összeszerelhető, és az is, hogy megfelelő méretű helyed legyen pakolni, sőt a tolókara állítható legyen, és az sem mindegy, milyen kerekei vannak. (Ezeket később kifejtjük.)

 

Figyelj oda, mert a kétfunkciós babakocsihoz nem tartozik mózeskosár, ezt mindenképpen kalkuláld bele a döntésedbe. Lehet, hogy venned kell egyet majd.

 

A lépcsőjáró babakocsi

 

A lépcsőjáró babakocsi nem külön babakocsi (a megfelelő technikával bármelyik babakocsival leküzdhetőek a lépcsők), hanem egy funkció, amelyet egyre több babakocsiba beépítenek. Az ilyen lépcsőjáró babakocsinak a kerekeit úgy tudod egymás mellé tolni, hogy csak a hátsó kerekek lesznek használatban, így sokkal könnyebben tudod le-és feltolni a kocsit a lépcsőkön, majd amikor a megfelelő helyre jutottál, az első kettő (a kisebb) kerekeket egyetlen gombnyomással újra az eredeti helyzetbe tudod állítani: így a kocsival sokkal könnyebben leküzdhetőek a lépcsők.

 

A háromfunkciós újszülött babakocsi

 

A háromfunkciós babakocsi minden olyan előnnyel rendelkezik, mint a kétfunkciós babakocsi (azaz minden megvan benne, ami abban), alapvetően abban tér el a kétfunkciós babakocsitól, hogy már tartozéka a mózeskosár vagy a babahordó. (Arról megoszlanak a vélemények, hogy szükséges-e mózeskosár: ha olyan szülők vagytok, akik viszonylag sokat mászkálnak, utaznak, és gyakran viszitek magatokkal a gyereket, akkor érdemes. Van még egy extra tippünk is: a mózes alkalmas arra, hogy a baba benne aludjon, akár babafészekben is. Ha szeretnéd ezt a funkcióját is ki tudod használni).

A háromfunkciós babakocsi drágább, mint a kétfunkciósé, de több praktikus kiegészítője van: könnyebben rögzíthető rá a pelenkázótáska (ebbe el tudsz tenni cumisüveget, játékot, csörgőt, vagy éppen pelust, esetleg egy extra ruhát, vagy melegebben tudod vele tartan a tápszert, vagy a lefejt tejet) tudsz rá rögzíteni játékokat, valószínűleg eleve lesz játékhíd rajta.

A háromfunkciós babakocsit egy kicsit nehezebb szétszedni és összecsukni mint a kétfunkciós babakocsit, mert masszívabb, és nehezebb, viszont praktikusabb: például az autóshordozót éppúgy használhatod a kocsiba, mint a multifunkciós babakocsid vázára csatlakoztatva. Így a babádat egy mozdulattal tudod majd az autódból a babakocsi vázára tenni.  

A háromfunkciós babakocsinál a babád fél éves korától használjátok a babakocsi sport ülését (nagyjából a babád 1,5-2 éves koráig). Fontold meg, hogy a legtöbb multifunkciós babakocsin a sportülés szintén levehető, de ami a legjobb az az, hogy akár megfordítható, így a babád a menetirány szerint, vagy éppen feléd fordulva is tudja használni.

Különösen ajánlott „rossz terepviszonyokra” azaz akkor, ha nem aszfaltúton közlekedsz egyfolytában.

 

A négyfunkciós újszülött babakocsi

 

Ha négyfunkciós babakocsit választasz, akkor minden olyat megkapsz, amit a háromfunkciósban megvan, plusz a babahordót is. (Van olyan négyfunkciós babakocsi amelyik babahordóját akár hintaként is használhatod egy hintatalp segítségével).

A döntést neked kell meghozni, hogy a negyedik funkciót adó babahordót külön vásárolod meg, vagy a babakocsi szerves részeként praktikusabb neked. A négyfunkciós babakocsi tehát áll egy fekvő kocsiból, az autós hordozóból, és az ülő/fekvő (kétfunkciós) támlás részből.

Így kapod meg a komplett babakocsit.

 

A travel system babakocsi

 

A travel system is újszülött babakocsi. Azért különlegesek, mert a hozzájuk járó (lehet, hogy megvásárolható) autóshordozó ráhelyezhető a sport részre, ez pedig megkönnyíti a mindennapjaitokat, különösen akkor, ha sokat jövő-menő család vagytok. Ha travel systemes babakocsit használtok, akkor az autóból kivéve nem kell áttenni a gyereket a sportülésbe, hanem a sportülést  egyszerűen ráhelyezheted a kocsira, és máris tolhatod tovább a babát.

 

Természetesen a travel system babakocsi háttámlája –vízszintesig – dönthető, ezért a kocsit akár újszülött kortól is használhatod. 

 

Az ikerbabakocsi

 

Az ikerbabakocsi (van, aki kis korkülönbségű babakocsinak is használja, mert ha a babák között nagyon kicsi a korkülönbség, akkor akár kettő babakocsi helyett használhatsz ikerbabakocsit is) alapvetően ikreknek lett fejlesztve. A háttámlájuk vízszintesig dönthető, ezért újszülött babakocsinak is tökéletesek, a kialakításuk széles, és masszív (a babakocsi feladata egyszerre kettő baba tökéletes kényelemben tartása), ugyanakkor a gyártók próbálják a lehető legkönnyebbé, és könnyen kormányozhatóvá tenni. Összecsukhatóak, és a kerekei általában azért kicsik, hogy a lehető legkevesebb helyet foglalják el. 

Az ikerbabakocsik – leküzdhetetlen - hátránya az, hogy (akármennyire bizonygatja a gyártó, hogy könnyű) a mozgatásuk nehezebb, kevésbé fordulékonyak, hiszen maga az iker babakocsi nagy, és nehéz (Egy kismama, a kettő gyerekkel, és az ikerbabakocsival, gyakran szorulhat segítségre, például akkor amikor éppen az autójába rakja be a gyerekeket, és a kocsit, vagy tömegközlekedik.)

iker babakocsi

 

A futóbabakocsi

 

A futó babakocsikat sportos anyukáknak, és gyerekeknek találták ki. A babakocsit újszülöttek nem használhatják, mert a háttámlája nem dönthető vízszintesig. A futóbabakocsik három kerekűek elöl egy, hátul kettő nagy kerékkel. A baba 9-12 hónapos korától ajánlott a használatuk, onnantól azonban csak döntés kérdése, hogy a futóbabakocsit a sportbabakocsit, vagy a multifunkciósat használod. A futóbabakocsi tökéletes a nagy sétálásokhoz is, az első kerekét lehet fix és forgó módba állítani. A futóbabakocsik lelke a kerék: 3 kerekük van, de azok a kerekek masszívabbak, gumiból készülnek és levegővel vannak felfújva, ezért sokkal könnyebben megbirkóznak az úton lévő akadályokkal, miközben (a puha kerekek miatt) csökkentik a rezgéseket. Különlegességük, hogy a hátsó kerekeik akár 40 centisek is lehetnek, arra viszont oda kell figyelned, hogy időről időre fel kell fújnod a kerekeket.

 

A futó babakocsinál nagyon fontos a jó fékezhetőség, és a biztonság (a babádat általában 5 pontos biztonsági övvel tudod becsatlakoztatni a kocsiba) és a kényelmes ülés a babának. (Ez tényleg kiemelten fontos, mert futás közben nem tudsz minden apró kavicsot kikerülni, ezért azt a baba megérezné, ha a kocsi kialakítása nem lenne a lehető legjobban rázkódásnyelő.)

 

A futóbabakocsiknak még egy érdekes kiegészítője van, a kézifék, amivel futás közben le tudod  lassítani a kocsidat.

A futó babakocsit egyszerre ajánljuk a sportos anyukáknak (apukáknak) és azoknak is akik szeretik a különös stílusú babakocsit.

futó babakocsi

 

A sport babakocsi

 

A sport babakocsi 10-12 hónapos kortól ajánlott, amikor a baba már stabilan ül (esetleg jár) és egyre izgalmasabb neki a világ, egyre többet akar megérteni belőle, és látni. A sport babakocsik előnye az könnyű irányíthatóságuk, az egyszerű szállíthatóságuk (van lapra csukható sportbabakocsi és esernyőre csukható sport babakocsi is) és a viszonylag alacsony áruk, valamint az, hogy akár 3 (esetleg 4) éves korig is használhatóak.

 

A sport babakocsik támlája már nem dönthető vízszintesig, csak 135 -160 fokig, mert a sport babakocsiban a gyerek már ül. 

sport babakocsi

 

Babakocsi trendek, toplisták

 

Mint mindennek, a babakocsiknak is létezik trendje. (Biztosan Te is olvastál már cikket a legjobb babakocsiról vagy a legkedveltebb babakocsikról, és az is lehet, hogy láttál már számtalan babakocsi tesztet).

Ezeket a trendet a gyártók igyekeznek kitalálni, befolyásolni, diktálni, de a vásárló (azaz te) fogjod eldönteni, hogy melyik babakocsi az aktuális „divat”.

 

Mi óvva intünk attól, hogy a különböző toplisták, és a trendek alapján válassz, mert egy babakocsiban nem a színe, vagy a huzatának a mintája, esetleg a márkája a legfontosabb szempont. Még csak nem is az, hogy melyik toplistán melyik babakocsi végzett a legjobb helyen, mert a legtöbb ilyen „toplista” szponzorált, ami azt jelenti, hogy a cikk, amit olvasol róla, valakinek az érdekében íródott.

Ugyanígy érdemes figyelned a babakocsi marketingre: számtalan blogger ír cikket egy bizonyos babakocsiról (ezek legnagyobb többsége szintén szponzorált tartalom), vagy éppen babakocsi trendekről. Természetesen ezeket a listákat érdemes elolvasni, mert érdekesek (főleg, ha a „Világ 5 legjobb babakocsija” a címe, vagy a Világ 5 legkényelmesebb babakocsija”) és akár segíthetnek inspirálódni, vagy segíteni fog a választásban, de arra kérünk, mindig figyelj, mert nagyrészt fizetett cikket olvasol majd. (Ezt onnan lehet a legegyszerűbben észre venni, ha a toplistában, vagy a cikkben linket találsz, amire kattintva azonnal egy olyan oldalon találod magad, ahol a babakocsi olcsón megvehető, vagy éppen akciósan, esetleg teljes áron.)

 

Leginkább akkor kételkedj az ilyen listákban amikor egy sztár (vagy divatosabb nevén egy influenszer, akinek sok követője van az Instán, vagy a Facebookon) mutogatja lelkesen, hogy milyen szuper babakocsiban van a babája: ilyenkor szinte biztos, hogy az adott babakocsit ingyen kapta a cégtől (ettől még lehet a babakocsi divatos, kényelmes, és szuper is), amelyik cserébe azt kérte, hogy minél több helyen mondja el, hogy a valamilyen márkájú babakocsi milyen fantasztikus választás volt. Amikor tehát babakocsi trendekről, toplistákról olvasol, a cikk, szinte biztosan reklám.

 

 

Babakocsi kiegészítők, amikre mindenképpen figyelj oda

 

Rengeteg olyan babakocsi kiegészítő van, ami megkönnyíti majd a babád, és a te életedet is. Mielőtt elmondjuk neked a legfontosabbakat, előtte leleplezzük a legnagyobb babakocsi marketingtrükköt: a babakocsik alapvetően ugyanolyanok, hiszen mind kényelmes lesz, mindet tudod majd tolni, használni, és egyik sem fog a gyerekednek semmilyen gondot okozni. Valahogy mégis meg kell őket különböztetni, valahogy rá kell vegyen téged a cég arra, hogy az ő babakocsiját válaszd, ezért a komolyabb babakocsik tele vannak „extrákkal” (vagy tudsz hozzájuk vásárolni extrákat)

 

Ezeknek az extráknak egy része inkább marketingtrükk mint valódi érték (olyan, mint az esőszenzoros ablaktörlő az igazi autódnál: egy extra, de nem biztos, hogy megér plusz százezer forintot az, hogy nem te kapcsolod be az ablaktörlődet. De mondhattuk volna a „színre fújt ajtónyitó gombot is, amit, ha nem írnak le észre sem veszel, cserébe sokkal drágább az autód)

 

Itt összegyűjtöttünk neked nagyon sok babakocsi kiegészítőt, extrát, leírjuk melyik mikor, és mennyire hasznos neked. Mivel nehéz pontosan eldönteni, hogy mi számít babakocsi kiegészítőnek (van ami valamelyik babakocsihoz alapfelszereltség, másnál extra), ezért előfordulhat, hogy ez a lista valakinek evidens, másnak meglepetés lesz. Íme a legfontosabb babakocsi kiegészítők

 

1: Babakocsi szúnyogháló

 

Ez akkor fontos, ha olyan helyen vagy ahol sok a szúnyog, hiszen a babád nem tud ellenük védekezni. Amikor szúnyoghálót veszel babakocsira, mindig érdeklődd meg, hogy kompatibilisek-e egymással, mert a szúnyogháló nem univerzális

 

2: Babakocsi esernyő

 

Bármikor járhatsz úgy, hogy séta közben hirtelen elered az eső, ezért az esernyő egy remek babakocsi kiegészítő. (Az esernyők általában univerzálisak, azaz, minden babakocsira jók. A babakocsira rögzíthető esernyő előnye, hogy a naptól is véd, hátrányuk, hogy nem védi meg teljesen a babád az esőben.)

 

3: Babakocsi pohártartó

 

Ahogy a baba nő, már nem akarsz minden útra magaddal vinni egy nagy táskát, de egy pohár víz, tea vagy üdítő bármikor kellhet. A pohártartó szuper megoldás erre (gondolj bele, hogy a kocsiban, és a bicikliken is van)

 

4: Babakocsi pelenkázó táska

 

A babakocsid, és a babázásod legfontosabb kiegészítője lesz: nagyon körültekintően válaszd ki: vigyázz, hogy mennyi rekesze van, mit tudsz belerakni, mennyi játék, ital, keksz, vagy cumisüveg fér el benne, hova tudod rakni az extra pelusokat, vagy a bébitápot, és az is fontos, hogy olyan széles legyen, hogy a kormányra tudd akasztani, hiszen nem akarod majd egész nap cipelni.

 

5: Bundazsák, babafészek, hálózsák

 

Ezeket télen fogod használni, akkor amikor szinte lehetetlen annyi ruhát ráadni a babádra, hogy biztosan megvédd a megfázástól: a bundazsák olyan, mint egy hálózsák. Meleget, és biztonságot ad majd a babádnak.

 

6: Testvérfellépő babakocsira

 

A testvérfellépő arra való, hogy miközben a kicsit a babakocsiban tolod, a nagyobbnak se kelljen hosszú sétákat tennie: egyszerűen feláll a testvérfellépőre, és együtt, egyszerre tudod tolni a gyerekeket.

 

7: Babakocsi esővédő fólia

 

Ha kifejezetten az eső ellen akarod megvédeni a babádat, gyerekedet, akkor az esővédő fólia a jó megoldás, mert az egész babakocsit be fogja takarni, pillanatok alatt felrakható, és valóban minden esőcsepptől megvéd majd.

 

8: Babakocsi napernyő

 

A kicsik bőre még sokkal érzékenyebb, mint a tiéd, ezért érdemes napernyővel megvédeni őket, a káros napsugaraktól. A kereskedelemben kapható napernyők nagy része UV szűrős, komoly védelmet nyújtanak a nap ellen.

 

9: Babakocsi kézmelegítő

 

A babakocsi kézmelegítő egy kesztyű, ami télen fog neked abban segíteni, hogy amíg tolod a babakocsit (akár a hosszabb utakon is) melegen fogja tartani a kezedet. (Ha most arra gondolsz, hogy ezt kesztyűvel is meg tudod oldani, akkor igazad van, de ez a babakocsi kézmelegítő akkor is hasznos neked, ha egyébként még nem kellene kesztyűt viselned, de mivel sokáig tolod a babakocsit, fázhat a kezed)

 

10: Fényvisszaverő fólia

 

Kifejezetten fontos a téli időszakban amikor kora délután már sötétedik, vagy akkor, ha sötétedéskor sétálsz, mert messziről észrevesznek ahogy a babakocsit tolod. A fényvisszaverő fólia biztonságot ad nektek. 

 

Fontos babakocsi választó szempontok.

 

Egy babakocsi nem olcsó (vehetsz persze használt babakocsit olcsóbban, de a babádnak a legjobbat akarod majd) ezért babakocsi vásárlás előtt alaposan meg kell ismerned a kínálatot. Ebben a részben összegyűjtöttünk sok olyan babakocsi vásárlásban döntő pontot, amit mindenképpen gondolj át, tudj meg a vásárlás előtt.

 

1: Összecsukás/kinyitás

 

Egy babakocsi helyigényes, és nem mindegy, milyen gyorsan, könnyen, egyszerűen tudod összecsukni, vagy éppen kinyitni. Az újszülött babakocsit mindig kicsit nehezebb összecsukni (az egy robosztusabb kocsi, nehezebb is) a sportbabakocsinál viszont el tudod dönteni, hogy esernyőre csukható, vagy lapra csukható kocsit szeretnél jobban. (Extra feladat: mindig nézd meg, hogy mekkora lesz a babakocsi összecsukása után, mert el kell férnie a csomagtartódban, és a lakásban is.)

 

2: Irányíthatósága

 

Nagyon fontos, hogy a választott babakocsit az (akár állítható, fordítható) tolókarával könnyen tudd irányítani, egy kézzel is. A teljes hosszában tolókaros babakocsikat kettő kézzel kell irányítani a kettős tolókarúakat (ezek általában sport babakocsik) pedig akár egy kézzel is tudod majd irányítani. Fontos a tolókar borítása is: van akinek  szivacsos, másnak a bőrhatású a kényelmesebb.

 

3: A súly

 

Fel kell készülnöd arra, hogy egy többfunkciós újszülött kocsi önmagában 10-12 kilós (attól függ, hogy alumínium vázas-e, mert az alumínium vázas könnyebb), de egy sport babakocsi is legalább 6-8 kilogrammos. Ez nagyon fontos adat, egy babakocsinál fél kilogramm is sokat számít (különösen akkor, ha például repültök)

 

4: Kényelem, és dönthetőség

 

Az újszülött babakocsinál nem lehet kérdés a dönthetőség: azoknak vízszintesig kell tudniuk dőlni, hiszen a baba féléves, ¾ éves koráig fekszik. A sport babakocsiknál fontos, hogy hány fokban, és hány ponton állítható/dönthető az ülése. Minél több lehetőséged van, annál jobb.

 

5: Helytakarékos

 

A babakocsidat fogod használni vonaton, villamoson, buszon, be kell tenned az autód csomagtartójába: éppen ezért fontos, hogy a lehető leghelytakarékosabb legyen. Ügyelj erre, minden babakocsinál megtalálod a méretet. Mérd le, gondold át, és aszerint válassz.

 

6: Kerekek

 

A kerekek a babakocsid lelke, és nagyon sok választási lehetőséget kínálnak. Lehet a kocsidnak négy kereke, vagy három (az újszülöttnek lehet 8 is). Minél nagyobbak a kerekek, annál jobban „terepbabakocsi” a babakocsid. A kerekeknél azt is el kell döntened, hogy felfújható legyen, vagy tömör (a felfújható jobban rugózik, a tömörrel nem lesz bajod) A felfújható jobban rugózik, kényelmesebb lesz a babának. Fontos, hogy bolygósítható, vagy nem a kerék: mi a bolygósíthatóra szavazunk, könnyebben lehet vele irányítani a babakocsit. (Később leírjuk mi a bolygósíthatóság)

 

7: Lengéscsillapítás

 

Figyelj a terepviszonyokra: a babád imádni fogja azt, ha a nagy kerekű kocsit lágyan ringatózik, ellentétben azzal, ha a kicsi kerekeken pattog az úton. Ahol sok az aszfalt, ott ez nem fontos szempont, inkább a göröngyös úton érdekes.

 

8: Komoly fékrendszer

 

A hátsó kerekeket le kell tudnod fékezni, hogy biztonságosan meg tudjon állni a kocsi egy helyben amíg éppen te is megpihensz. Ezért fontos a jó fék.

 

9: Tárolás

 

Amikor sétáltok, rengeteg dolgot kell majd magaddal vinned. Fontos, hogy a babakocsinak a lehető legtöbb tárolója, rekesze legyen, és – például – a pelenkázótáskádat egy könnyed mozdulattal rá tudd rakni akár a tolókarra is (hidd el akasztasz majd még oda biciklit, kismotort, és egyéb mást is). Mindenképp olyan babakocsit válassz amelyikre sok mindent tudsz rakni.

 

10: Kiegészítők

 

Írtunk már a kiegészítőkről feljebb. Az a babakocsi a legjobb amelyikhez a lehető legkevesebb kiegészítőt kell megvenned: hiszen annál kevesebbet költesz. Ezt is fontold meg.

 

11: Könnyű legyen takarítani

 

Ebben a pillanatban még el sem tudod képzelni mi mindent rejt majd a babakocsi, mi mindennel sikerül majd összekoszolnotok, ezért különösen figyelj arra, hogy olyat válassz amelyiket nagyon könnyen ki tudod takarítani. Az is jó, hogy könnyen megszáradjon (alaposabb tisztítás után).

 

12: A babakocsi belső kialakítása

 

Sokkal fontosabb az, hogy egy babakocsinak a belső kialakítása milyen, mint az, hogy milyen színű, vagy mennyire szuper a külső dizájnja. Legfontosabb a rugózás, a háttámla kialakítása, és annak puhasága, a súlya, és a helyigénye

 

13: Ár-érték arány

 

Talán ez a legnehezebb, mert egy újszülött babakocsi áránál könnyű kifutni a keretből. (Igaz egy sport babakocsi is lehet drága). Ha a fenti szempontokat figyelembe véve választasz akkor észreveszed majd, hogy nem biztos, hogy a drága babakocsi sokkal jobb, mint az olcsó babakocsi.

 

14: Stabilitás

 

Erre a gyártók figyelnek (ritka, hogy egy babakocsi felborul) de fontos a stabilitása a kocsinak. Az újszülött babakocsinál ez nem okozhat soha gondot (a babakocsi 10-12 kilós, a babád benne pedig szinte biztos, hogy kevesebb), de egy sport babakocsinál már oda kell figyelned a súlyhatárra: ez minden kocsin rajta van, és tényleg komolyan kell venni. Ha egy baba 18 kilós a kocsi 14-ig van tervezve, ott előfordulhat baleset.

 

15: Vízálló, hőálló, és legyen jó a szellőzés

 

Mindenképpen figyelj oda ezekre a szempontokra: szinte teljesen mindegy mikor születik a babád, az újszülött kocsival legalább 3, de inkább 4 évszakot fogsz közlekedni, ezért a fentieknek mindenek egyszerre kell tökéletesnek lennie.

 

16: Szép, és divatos

 

Nem mehetünk el emellett sem: bizony az anyukák megnézik egymás babakocsiját, és véleményt is formálnak, főleg a közös, anyukás séták közben, ezért a babakocsinak a fenti 15 (és nem is gyűjtöttük össze mindet) fontos szemponton kívül még mindenképpen szépnek, és divatosnak is kell lennie. De ez legyen azonban az utolsó szempont.

 

 

Praktikus babakocsi választó szempontok (ezekre még figyelni kell)

 

A babakocsi választásnak van egy másik megközelítése is: választhatsz babakocsit aszerint is, hogy hol laksz, és hogyan fogod használni. (Azért azt a rossz hírt mindenképp el kell mondanunk, hogy sem az újszülött babakocsi, sem sport babakocsi választékban sem fogsz találni soha tökéletes babakocsit, mert kompromisszumot kell majd hoznod)

 

A babakocsi választás praktikus elemei a következők.

 

Az első kérdés az, hogy van-e autód, tervezed-e (vagy épp elkerülhetetlen), hogy ebben hordozd a gyereket? Az is kérdés, hogy a családban egy vagy több autó van, és azoknak mekkora a csomagterük?  A babakocsik jelentős részére rá lehet csatlakoztatni a kagyló alakú bébi autósülést: de ez nem túl kényelmes a babának. Elengedhetetlen, hogy a babakocsid beleférjen az autó csomagtartójába (újszülött babakocsinál ezért nem mindegy, mekkorára csukható össze, és a súlya sem, sport babakocsinál az a kérdés, hogy esernyőre csukható, vagy lapra csukható?)

 

Kérdés a lépcsők száma is

 

Ha olyan helyen laksz, ahol nincs túl sok lépcső, akkor nem gond, hogy a babakocsi váza alumínium, vagy fém, és az sem, hogy hány kilós: ez akkor fontos igazán, ha sok lépcsőn kell majd le és felcipelned a babakocsidat. (Képzeld el, hogy egy lift nélküli házban laksz és a másodikra kell felvinned a pár kilós gyereket az egyik kezedben, és az újszülött babakocsit lábzsákkal, esernyővel, rajta kettő szatyorral a másikban: ilyenkor minden fél kiló sokat jelent). Persze, majdnem minden házban van lift: az a kérdés, hogy belefér-e az olcsó babakocsi, vagy érdemesebb lett volna a drágábbat megvenni?

 

Gondolj a terepviszonyokra.

 

Egy babakocsinak sokféle kereke lehet. A háromkerekű babakocsik most nagyon divatosak (van futóbabakocsi is ilyen) ám könnyebben elvesztik a stabilitásukat mint a négykerekű babakocsik. Ha rossz útviszonyok vannak ott ahol laksz (például gödrös földúton tudtok majd sétálni) akkor érdemes a nagyobb kerekű babakocsiban gondolkodni, és az a legjobb ha felfújható kerekei vannak. A sima terepre jó az egyszerűbb is.  Beszéljünk a bolygósítható kerekekről: A babakocsi első kereke(i) lehet(nek) rögzítettek (ekkor nem tudod elmozdítani) vagy úgynevezett bolygókerekek (vagy bolygósítható). Ez azt jelenti, hogy a kerék elfordul a tengelye körül, így könnyű vele kanyarodni, viszont nehéz le-föl menni a járdaszegélyeken. (A bolygósítható kereket lehet rögzíteni is) A rögzített kerék jól megy a terepen, de szűk helyen csak úgy tudunk megfordulni, ha picit megemeljük.

 

Milyen a tested?

 

Elárulunk egy titkot: a babakocsikat átlagos testalkatú, átlagos magasságú anyukáknak tervezik, akik átlagos kondiban vannak. Ha te magasabb vagy, akkor érdemes állítható magasságú tolókaros kocsit venned, ha alacsony, akkor azért. Emiatt kell figyelned a súlyra is. Ha gyengébb fizikumú vagy (vagy nagyon gyakran kell majd emelgetni a kocsit, babástól) akkor nagyon fontos, hogy könnyűt vegyél (arra figyelj, hogy a babakocsi megadott súlya mindig az üres súlya: semmi nincs semelyik rekeszben, nincs rajta pelenkázótáska, tápszer, de még egy cumi sem, szóval lehet becsapós).

 

Kiegészítőkről már írtunk, azt kell meggondolni milyen kiegészítőkre lehet szükséged, azért, hogy ne vegyél olyan kocsit amire (ez nem fordul elő, csak egy példa) később nem tudsz testvérfellépőt rakni.

 

Fontos az ár: a divatos babakocsi, a felkapott márkás babakocsi mindig – talán kicsit indokolatlanul – drágább lesz, mint az ugyanolyan kategóriájú, de nem bevezetett/kevésbé ismert márka: a te döntésed, hogy milyen babakocsit vásárolsz.

 

A legfontosabb tanács

A cikk végére hagytuk a legfontosabb babakocsi választó tanácsunkat. Mindenképp olyan babakocsit vegyél, amelyikre garanciát is kapsz, hiszen egy olyan tárgyról van szó, ami évekig elkíséri a babád/gyereked életét.

 

Bízunk benne, hogy segítettünk jó döntést hozni és a választott babakocsiddal elégedett leszel.

babakocsi trendek

 

Áraink bruttó árak és minden esetben tartalmazzák az ÁFÁ-t. Árváltozás jogát fenntartjuk!
Akciók a készlet erejéig érvényesek és kiskereskedelmi mennyiségre vonatkoznak!
Az oldal használatával elfogadod a BabaMarket bababolt felhasználási feltételeit.
A weboldalon szereplő minden szöveges és képi információt szerzői jog véd.

xyz