BPA mentes termékek - Műanyagok káros hatásai
A műanyag palackokban és edényekben lévő káros anyagokról bizonyára már te is hallottál. Legtöbbször ilyenkor a BPA kerül kihangsúlyozásra.
Vizespalackon, cumisüvegen, gyerekjátékon és műanyag edényen is egyre gyakrabban feltűnik a BPA mentes felirat.
De mi is az a BPA és kell-e félned tőle? Vagy mitől lesz valami BPA mentes termék? Megmutatjuk, hogy mi a legjobb módja, hogy elkerüld a káros, mérgező anyagokat, valamint mi az, amire figyelned kell gyermeked egészsége érdekében.
Mint minden tudatos szülő valószínűleg te is hallottál már róla, hogy a BPA mentes termékeket kell használnod, hogy biztosítva legyen gyereked egészsége és biztonsága.
Mi az a BPA?
Ez egy szerves anyag, biszfenol-A. 1950-es évektől kezdték el használni műanyag termékeknél. Ellenálló és szép áttetsző lesz tőle a műanyag. Hosszú évek alatt a vásárlók biztonsági igények növekedése miatt egyre több termékből kivonásra került. Azonban rengeteg olyan termék vesz minket most is körül, amiről nem is sejtjük, hogy van benne BPA. Ilyen termék lehet a kontaktlencse, dvd, autógumi vagy akár a fogtömés is.
Mi a baj a BPA-val?
Ezeknek a vegyi anyagoknak állítólag egészségügyi hatása van az emberekre, különösen a magzati és a csecsemő állapotban. Szervezetbe kerülve hasonló hatást fejt ki, mint az ösztrogén (női nemi hormon). Így megzavarhatja a hormonháztartást és olyan betegségekkel is összefüggésbe hozzák, mint a rák, emésztőrendszeri problémák, meddőség, idegrendszeri zavarok vagy a pajzsmirigy problémák.
Abban egyetértenek az orvosok és a kutatók is, hogy káros az emberi szervezet számára. Amiben vita van, hogy mekkora az a mennyiség, ami még nem károsítja a szervezetet.
Mitől lesz valami BPA mentes?
Az EU 2010-be betiltotta a BPA használatát cumisüvegekben és korlátozta a vegyület használatát mindenféle, élelmiszerekkel érintkezésben használt anyagban. Ez azt jelenti, hogy az EU-ban forgalomba hozott cumisüvegek mindegyike kötelezően BPA mentes. Igen, mindegyik. Ezért sem szabad például ilyen jellegű terméket Kínából behozni, hiszen annak anyagösszetétele nem garantálható.
Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy rengeteg BPA mentes termék létezik, amik nem tartalmaznak ugyan biszfenolt (BPA-t), ellenben más veszélyes kemikáliát viszont igen, amik hasonló reakciókat és folyamatokat képesek elindítani a szervezetben, mint a BPA.
Hogyan válik ki a káros anyag a műanyagból?
A BPA leginkább melegítéssel, hő hatására képes kioldódni. Ilyen közeg lehet, amikor mikrohullámú sütőben melegíted az ételt, vagy amikor mosogatógépben mosod. Ha van ilyen műanyag ételtárolód, akkor jobban teszed, ha nem használod mikróban illetve kézzel mosod el.
Arra is érdemes odafigyelned, hogy a műanyag edény sérülésével, karcolódásával is megnő az esély arra, hogy káros anyagok távoznak belőle. Ezért is nem szabad ezekből az edényekből étkezni. Lehetőség szerint csak tárold benne az élelmiszert valamint vigyázz arra, hogy késsel, villával ne karcold meg a felületél.
BPA negatív hatásai
A legtöbb tanulmány – de nem mindegyik – megfigyelte, hogy azok a gyerekek, akiknek az anyukája szervezetében magasabb volt a BPA szintje, ott a gyerekek születéskori súlya átlagosan 0,2 kg-al kevesebb volt.
E mellett az ilyen gyerekek sokkal agresszívebbek, idegesebbek és hajlamosabbak voltak a depresszióra is. (link – angol nyelvű)
Valamint a fiatalkori BPA szennyezés mértéke befolyásolja a prosztata és mellszövet fejlődését (a hormonokra gyakorolt hatás miatt) olyan módon, hogy növeli a későbbi rák kialakulásának lehetőségét.
A magas BPA szintet mutató embereknél 27-135%-al nagyobb volt a magas vérnyomás kialakulásának kockázata. (link – angol nyelvű)
Magas BPA szint mellett 68-130%-al nagyobb az esélye a 2-es típusú cukorbetegég kialakulásának. Erről részletesen itt olvashatsz (angol nyelvű tartalom).
Hogyan azonosítsd a BPA-t tartalmazó termékeket?
Az újrahasznosított műanyag termékeket különböző kódokkal jelölik. Azok a műanyagok, amelyek tartalmazhatnak BPA-t, azok kódjai 3-as vagy 7-es számmal kezdődnek.
Tehát a legbiztonságosabbak az 1, 2, 4 és 5 jelzésű műanyagok. Sajnos ezek a jelzések sem nem nyújtanak 100%-os garanciát a BPA mentességre.
Amire még érdemes odafigyelned, hogy ne használd az 1-es és 2-es jelzésű műanyagokat melegítésre.
Ne mérgezd magad! Ezekre figyelj az egészséges táplálkozás érdekében
Ha várandós vagy a legjobb dolog, amit tehetsz, ha kerülöd a műanyag edényekben tárolt ételek fogyasztását, mert nem csak számodra káros, hanem rajtad keresztül a babádra is.
Ne melegítsd az ételeket műanyag edényben a mikróban és ne tedd őket mosogatógépbe sem.
Érdemes figyelni a termékek jelölését, hogy milyen szám is van rajtuk.
Jó hír, hogy az ásványvizes üvegek nem tartalmaznak BPA-t, ezért nem kell aggódnod, hogy beleoldódik az italba.